časopis na obrodu rodnej kultúry, prírodného života a duchovna

hlavná stana

 

Co spaja Michaela Jacksona, film Avatar a Olympijske hry 

17.2.2010

 

Michael Jackson umrel necele tri tyzdne pred svojou poslednou mega show, ktoru by videlo podla poctu dostupnych listkov okolo miliona ludi (50 dohodnutych vystupeni.) Je zaujimave, ze Michael natacal skusky do svojej sukromnej zbierky, pre svoje potreby, a je takmer neuveritelne, ze tieto vzacne chvile spoza zakulisia vysli vo forme filmu This is It. Je to skvele spracovany dokumentarny film, ktory zaujme kazdeho, kto by rad sledoval tvoriveho ducha v akcii. Najpozoruhodnejsia na celom programe bola pre mna piesen Earth Song (Piesen Zeme), v ktorej je zakomnonovany obraz buldozera v pralese. Na generalke je zachytena chvila, ked sa video 

(ktore sa vo filme lisi od povodnehoklipu tu vedla) premieta na plochu na javisku.Aby sa dosiahol lepsi efekt na javisko dojde ku koncu piesne ozajstny velky buldozer. Vo chvili, ked sofer pusta rameno k zemi, Michael v zapale nariadi pockat do doznenia posledneho tonu piesne. Rameno sa spusta v hrobovom tichu, velmi posobiva chvila, ked cloveku lahko naskoci husia koza.

 

Podobny zaber mozte sledovat vo filme Avatar, ktory napisal a natocil kanadsky reziser (vystudovany v Californii)  James Cameron (Terminator, Titanik.)  Pribeh invazie pozemstanov na povodnych obyvatelov planety Pandora (koli vzacnemu mineralu) nie pripomina, ale zjavne vykresluje sposob akym 'civilizovane' spolocnosti 'premiestnuju' povodnych obyvatelov pralesa, ci inych oblasti zeme bohatych na prirodne zdroje alebo aj nestasnte strategicky polozene. Cameron napisal scenar Avatara v roku 1995, ale az v roku 2006 ho bolo technicky mozne natocit podla jeho predstav.  Cameron je ciastocne umelec, ciastocne vedec, podielal sa na vytvoreni digitalneho trojdimenzionalneho kamerovacieho systemu, vyuziteho prave v tomto filme. Prispel tiez k technologii filmovania pod vodou a pristrojov na dialkove ovladanie.   

Genialne je, ze film je podany vo forme, ktora je blizka a pristupna pop kulture. Takto nevyhnutne priaznivo ovplyvni generaciu, ktora prave vyrasta. Darmo sa cast obecenstva (ktora bezne nechodi na sci-fi filmy) hrozi nad nasilym, co je rozhodne tazko neporovnatelne s krvov, ktora sa v nespocetnych situaciach, ktore tento film inspirovali, preliala a obcasne sa stale prelieva (vid nas clanok o zapasoch v Peru - Indiani opät na vojnovom chodniku). 

Zialbohu ti, co su zodpovedni, za obchody s prirodou v rozvojovych krajinach, sa nepozastavuju ani nad prirodou doma. V kazdej krajine, vratane Spojenych Statov, ochranari a aktivisti musia vkuse tlacit na zakony a chranit si napriklad aj svoju farmarsku podu nie to este stromy! Nedivila by som sa, keby bol James Cameron inspirovany medzi inymi udalostami vyrubovanim dve tisic rocnych stomov v Red Wood Forest (California, usa). 

Ale vratme sa k veciam, ktore sa hybu spravnym smerom. Na slavnostnom zahajeni Zimnych Olympijskych hier vitali pretekarov povodni Kanadania - teda Indiani, presnejsie styri kmene uzemia oblasti Vancouveru - podla tradicie z vychodu, zapadu, severu a juhu. Bola to velka a dolezita chvila, na ktoru pozeral cely svet. Myslim, ze Cameronov Avatar, co mimochodom znamena zostupeny z nebies alebo vtelena bozskost, ma tak trochu zasluhu na tomto ukaze v jeho rodnej krajine. Jeho pra-pra-prastari rodicia boli Skoti. 

Nemam tiez pochyb, ze tento film posunie veci v oblasti duchovna a ze sa nam uz konecne podari zavriet dvere za stredovekom a otvorit mysle, aby sme vsetci mohli zit slobodne.

Miriam St.

preberanie olympijskeho ohna kanadskymi povodnymi obyvatelmi 

- plamen cestoval sanami so psim zaprahom, na kanoe, vodnym lietadlom a skatebordom

.

Zroje:

film Avatar, documentarny film This is It, TV (priamy prenos Olympijskych hier) a Vikipedia (James Cameron)

 hlavná stana