časopis na obrodu rodnej kultúry, prírodného života a duchovna

hlavná strana

 

VEDOMECKÉ VÝTVARNÍCTVO 

– prirodzené umenie, rozjímanie, ochrana i liečenie...

- rozhovor so Žiarislavom

7.4.13

Blíži sa ďalšia časť Vedomeckej univerzity a tentoraz na Slovensku. Je to pokračovanie nadväzujúce na minulé časti?

Áno, ale je to prístupné aj pre prvolezcov. Zameranie je ale ďalšie. Vedomecké výtvarníctvo bolo posunuté o mesiac preto, aby mu predchádzalo šitie odevov, ktoré bolo pred mesiacom na Morave. Aby si mohli účastníci tie odevy zdobiť. Avšak výzdoba, či ochranné znamenia na odevoch je len jedným z premnohých podôb vedomeckého výtvarníctva.  

 Čo zaujímavého by si povedal o vedomeckom kreslení? V čom sa líši od normálnych kurzov kreslenia?

Ako všetko, čo robíme vo vedomectve, nie je až taký veľký dôraz na techniku, ako je dôraz na význam, a teda na ducha. Význam farieb, význam praznakov a pravzorov, ktoré boli naším najstarším písmom, význam samotného kreslenia ako cesty, uskutočňovania, a taktiež ochranný význam, teda význam rôznych znakov pre ochranu duše, súladu, osoby i spoločnosti.

To ale neznamená, že by sme sa nezaoberali aj technikou, Napríklad si pre ukážku spravíme štetec z diviačej srsti, v kuchynke si uvaríme farbivo zo stromových húb, budeme tam mať aj maliarsky stojan, a na sústredení vznikne možno aj nejaký portrét. Budeme maľovať aj vodovkami, kresliť uhlíkom a rudkou a samozrejme tužkou a perom. Tiež si pero vyrobíme z vtáčieho pera a môžeme si ukázať, ako sa písalo hlaholikou. To všetko v úplnej skratke, s tým, že niektorý sa zamerajú na niektoré spôsoby viac, že je to len víkendovka a umelecký tábor, kde bude času viac, bude v lete.

Prestavujem si, že na tomto seminári si môžu účastníci aspoň zistiť, čo bude pre nich najzaujímavejšie a prídu to rozvinúť na umelecký tábor – budú už čiastočne pripravený.

Uvádzaš v letáku aj pojem novodrevná výtvarná kultúra – to je nejaký odborný pojem? Čo si pod tým predstaviť?

    Ľudovít Fulla - na blšom trhu 1970 - zdroj: http://webumenia.sk/web/guest/search/-/simpleSearch/query=au:Fulla

Zo širšieho hľadiska môžeme k novorevnej kultúre zaradiť napríklad insitnú maľbu vo Vojvodine, ilustrácie Ľudovíta Fullu i v Dobšinského zbierky slovenských rozprávok, ale aj iné súčasné diela, ktoré čerpajú z našich koreňov formálne ale hlavne duchovne. K novodrevnej výtvarnej kultúre patrí aj úžitkové umenie, ako výzdoba našich píšťal a fujár staršími spôsobmi, než aké sú bežné v poslednej tradícii (použitie prírodných moridel, svárg, znakov...) K úžitkovej kultúre patrí aj zdobenie odevov, ktoré dnes možno už vidieť na množstve krásnych amatérskych prác, ale aj na profesionálnej úrovni. Napríklad Ľudmila z Trenčína, (ktorej práce tam budú vystavené a autorka príde v sobotu na besedu). To už sme pri novodrevnom výtvarnom umení z užšieho hľadiska, keď ho robíme s plnším vedomím duchovného významu. Pravda, že  vedomie významu dávnych vzorov, môžeme vidieť napríklad v Kovačici (výtvarná kultúra srbských Slovákov), ale zas  nie u všetkých, ktorí to tam fabrikujú. Určite áno, napríklad u Jonáša, ktorí po pri znalosti nášho pôvodného symbolizmu vynikal úchvatne zvládnutou čiarou. Čiara je základ nie len v čare a teda v duchovne, ale aj vo výtvarníctve.

Budeme však kresliť  a robiť obrazce aj rukami do vzduchu a pohybom tela do priestoru, v čom by milovníci súčasného vedomectva mohli nájsť krásne prepojenie napríklad s divotancami a rajanou, ale aj s vedomeckým divadlom a teda aj so slovanskými obradmi.

Áno, to sa mi veľmi páči – to prepojenie s duchom, dušou i telom – takže, ako uvádzaš, sa dá kreslením aj liečiť?  Sú na to nejaké špeciálne techniky? 

Hej,  v zásade môžeme hovoriť o dvojakom liečení kreslením. Znalci vedia napríklad o čiaraní domu či nemocného ochranným kolom v tradičnom ľudovom vedomectve. My sa ale budeme sústreďovať na vylaďovanie, alebo ak chcete terapiu kreslením. Tá spočíva jednak v samovoľnom kreslení, ktoré súvisí zo sebapoznaním, podprahovým poznaním, ale i diagnostikou. Druhá základná vec je tá, že kreslením súmerných obrazcov dosahujeme rozjímanie a vylaďovanie - meditáciu a samoliečenie. Z týchto dvoch hlavných postupov vyvodíme spôsoby, ktoré budú pre účastníkov najvhodnejšie. Toto víkendové učenie môže byť takisto prednáškovým preletom pre náročnejších poslucháčov so zápisníkom v ruke, ako to môže byť príjemná umelecká činnosť pre tých, ktorí si vyberú jednu - dve z činností a budú ich statočne cibriť.

Vedomecké kreslenie je len jeden zo smerov vedomeckého učenia a aj tak už je toho tu vymenovaného veľmi veľa, dá sa to všetko stihnúť!

Áno, vedomecké výtvarníctvo má svoje podsmery a prinajmenšom, by si ako celok zaslúžilo aspoň  jednu samostatnú knižku. Zatiaľ na to ale nie je ten správny čas, tak to sa človek snaží aspoň na takýchto učeniach odovzdávať veci ďalším, ktorí majú záujem rozvíjať z pôvodných koreňov nové kvety.

Krása, ďakujeme.

hrovárala sa -RC-

 

podobné články:

12. - 14.4. Vedomecká univerzita - TRENČÍN TU - VEDOMECKÉ KRESLENIE

8.8.12 Na vedomeckom tábore - obrazové svedectvo

7.3.13 ČO TREBA NA ŠITIE: 3. Skúste si to! ČO TREBA NA AKÝ ODEV?

17.7.12 KOLO 4 VATIER - svedectvo Letného slnovratu Rodného kruhu 2012 - Ďuro Shelley

6.1.13 Z PRÍRODNÉHO LIEČITEĽSTVA 1

 

 hlavná strana