časopis na obrodu rodnej kultúry, prírodného života a duchovna

hlavná strana

 

Z krojovej zábavy na Pohronskej Polhore

Fotí a píše Blaho   

10.2.2014

Chodievam takto po rôznych krajoch Slovenska a naposledy ma cesta zaviedla až hen na horu medzi Breznom a Muráňom, teda presne na Pohronskú Polhoru.

Už piaty rok sa tam koná tradičná krojová ľudová zábava, a to pri príležitosti založenia FS Jabloň. Súbor by som  nazval taká "Vrchárska jabloň", pretože sa ujal v tomto krásnom kraji uprostred vrchov Muránskej planiny, a pokračuje na tradíciách predkov, ktorý okúsili ťažké skúšky osudu.

Kučeravý javor hral jedna radosť, dve radosti, tri radosti...

V miestnom kultúrnom dome, ako to už býva zvykom, sa stretli mladí i starí občania Polhory, oživili tradície, príchod oravských goralov piesňou i tancom, oddali nevestu, počarovali Lucie, ĽH Kučeravý Javor predniesla horehronské i detvianske piesne, jednoducho nálada a kultúra ako má byť. Babky si spievali v laviciach a vnučky na javisku. Hľadisko plné a chuť vzájomná...

Náčelník Miky z Košíc hovorí, že je karpatský indián. Tiež prišiel v kroji.

A jaky ty parobek, taka i ja dzifka...

A vraj v minulosti mali naši predkovia toľko sviatkov, a obradov spojených s prírodou, pretože vyhľadávali, každú voľnú chvíľku, keď mohli byť spolu, keď mali čas na radosť, preto že vraj bolo veľa roboty i lopoty... A je to veru tak...

Ak budeme udržovať tie naše dedinské tradície, tak rod vydrží, spoločnosť vydrží, hromy prehrmia a vyjde slnko... Tak ako na Polhore.

Tereza je nielen dobrá speváčka, ale aj dobrá usporiadateľka. Takých by sme potrebovali na Slovensku viac.

Teším sa spolu s Vami na stretnutie Gajdošov v Malej Lehote 1. marca 2014, ak pán boh a počasie dá...

 podobné články:

11.2.13 Hore hájom bežala, sukienka jej horela... KROJOVÁ ZÁBAVA JAK VYŠITÁ

 

hlavná stana