časopis na obrodu rodnej kultúry, prírodného života a duchovna

hlavná strana

 

Žiarislav: Buďme strom, ktorý rastie nad svojimi koreňmi.

Ak si sem pustíme Američanov, budeme vo vojne.

29.1.15

Žiarislav, môžeš sa vyjadriť k celospoločenským otázkam?

ŽS: Áno. Pokiaľ nebudú obsahovať mená ľudí.

RC: Dobre. Jedna z politických strán (Most-Híd )navrhla vojenskú prítomnosť amerických vojakov na Slovensku, v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Na druhý deň vyzvala americká diplomatka  na vojenskú prítomnosť NATO v štátoch susediacich s Ukrajinou. Čo si o tom myslíš?

Nič. Je to dohodnutá vec, v ktorej sa používa účelový slovník. Cudzie vojská sa v nejakom prípade označujú ako okupácia, keď ich niektorí politici nechcú, ale keď ich niektorí chcú, označia to ako „vojenskú prítomnosť“. Ak sa niekomu tak veľmi páčia americkí vojaci, môže ísť do Ameriky a prihlásiť sa tam do armády.  V týchto rovinách ale oni neuvažujú, lebo osobná odvaha a priamosť je jedna vec a zákulisná politika druhá. Nezavolajú si tých cudzích vojakov do svojej obývačky, ale volajú ich do krajiny, ktorej obyvatelia s tým nesúhlasia.

Aký vplyv to malo vplyv na Slovensko, ak by mali na Slovensku základne americké vojská a NATO?

Slovensko by sa mohlo dostať do vojnového stavu.

Ukrajinským vojskom bombardovaný Luhansk. Kazetové bomby zasahovali obytné štvrte. Foto: ČTK/AP zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/280878-v-donecku-a-luhansku-propukly-tvrde-boje-mrtvych-jsou-desitky/

Bolo by také riziko v prospech Slovenska? Napríklad z hľadiska kultúrnych javov, o aké usiluješ, vrátane slobody?

Bolo by to v neprospech Slovenska, ale aj celého sveta.  Slobode by to nijako nepomohlo, ani na Ukrajine, ani vo svete. Ukrajina nie je demokratický štát, z pohľadu západných pravidiel. Popri riadnej armáde, ktorá ostreľuje aj civilné štvrte, tam vyčíňajú aj polovojenské ukrajinské  jednotky - malé súkromné armády, ktoré majú na svedomí zabíjanie civilov na územiach, čo vyhlásili samostatnosť od Kyjeva. Na Ukrajine je bratovražedný boj. Západ by chcel mať celú Ukrajinu pod svojim vplyvom, ale na to nemá silu, má silu len na to, aby ju to roztrhlo, čo sa aj stalo a už sa neodstane. Západná Európa a USA podporili nezávislosť Kosova, lebo si to priali, napriek  tomu, že Kosovo nemá s demokraciou takmer nič spoločného a v politike sú tam mafiáni. Ukrajina sa v rozháranej súčasnosti podobá skôr na juhoamerické štáty, ktoré boli podporované Amerikou, lebo to pre Ameriku bolo výhodné, aj keď tam polosúkromné armády vo veľkom zabíjali desaťtisíce civilov za podpory narkomafie. USA vtedy spustila krajne pravicovú operáciu Kondor a zasahovala len proti ľavicovým stranám a štátom. Dnes je stav na Ukrajine podobný. Doneck, Luhansk a ďalšie územia sú pre Ameriku nebezpeční separatisti, lebo tam nechcú západ a NATO. Keď si ale oni zvolili nezávislosť od Kyjeva,  ktorý chce byť v NATO, a 90 percent obyvateľstva týchto republík chce samostatnosť od takéhoto Kyjeva, aký kľúč vymyslíme, aby sme im osamostatnenie  nedopriali? Tieto republiky sú samozvané podobne, ako boli  samozvané USA, ktoré sa osamostatnili kedysi od Británie. 

Zväz ľudových republík (Novorusko)  má podporu Rusov a Ukrajina má podporu západu.

Presne tak. Proruské cítenie na juhovýchodnej Ukrajine je celkom prirodzené, lebo tam je oddávna ruské obyvateľstvo a už pri vytvorení Ukrajinskej republiky v Sovietskom zväze bolo ťažké určiť, ktoré územie je viac ruské a ktoré viac ukrajinské. Navyše – obyvatelia Kyjevskej Rusi, teda dnešnej Ukrajiny, aj ich potomkovia  sa kedysi nazývali Rusmi. Súčasné dianie sa dá pochopiť len pri hlbších vhľadoch.  Bolo by nešťastné, keby sa Slovensko do tohto diania zapájalo len na základe západných politických názorov, ktorá sú tak často povrchné. Alebo, a to je lepší prípad, po vhľade už nie sú vôbec jednoznačné a aj mnoho ľudí na Západe si uvedomuje, že stav na Ukrajine vôbec nie je taký čierno-biely, ako to niektorí vysvetľujú.

Časť ľudí na Slovensku ale v diskusiách sa ostro prejavuje proti západnému vplyvu na Ukrajine a hovorí o ukrofašistoch, tí opační hovoria o separatistických proruských teroristoch.

Rozpravy o tom sú aj u nás pomerne plytké. A žiaľ, medzisieť, teda internet, ktorý ako jediný takéto rozpravy výraznejšie umožňuje, je plný nemúdrych, teda neinteligentných vyjadrení ľudí, nadávok a osobných výpadov, od takéhoto prístupu nemôžeme očakávať rozumné konanie.

Igor Černecov, ktorého manželka zahynula počas náletu, stojí vedľa trosiek zničeného domu v meste Snižne, asi 100 km od Donecka. Foto: TASR/AP, zdroj: http://www.teraz.sk/zahranicie/luhansk-boje-obete/91538-clanok.html

Čo by si považoval za múdre konanie v prípade Slovenska?

Za súčasných okolností by bolo najlepšie, keby si Slovensko zachovalo v tejto veci nestrannosť, teda najväčšiu možnú neutralitu vzhľadom na členstvo v NATO, a podporilo mierové rozpravy o  usporiadaní Ukrajiny a juhovýchodných oblastí v mieri. Rusi v podstate nemajú kam ustúpiť a je zbytočné snažiť sa ich k tomu tlačiť. Ani dejinné skúsenosti nesvedčia o tom, že by to mohlo byť úspešné. Čakať od nich spokojnosť, že na hranici budú mať americké kanóny, je podobné, ako keby v nejakom povstaleckom štáte Mexika sa mali Američania usmievať na ruské vojenské základne. Teraz tu nejde o nejaký rozprávkový boj dobra a zla, ale o rovnováhu na Zemi. Keď bolo nedávno v Mexiku povstanie ľavicových, zapatistických  Indiánov v Chiapase, Rusi sa tam nenapchali a ani napriek výzve nepodporili vyhlásenie samostatnosti Siouxov po roku 2 007 v Južnej Dakote -  v Republike Lakotah. Američania ale úplne svojvoľne zasahujú na celom svete a často to vedie nie k nárastu, ale k výraznému poklesu demokracie. Mali by sme ako Slováci uvažovať v celostných rozmeroch a nie len na základe nejakých plytkých politických vyhlásení. Snažiť sa o mier by bolo najmúdrejšie, už aj preto, aby sme prežili.

???

Presne tak. Sme dosť blízko vojny.  Dianie na Ukrajine je iskrením siločiar kultúr postavených proti sebe. Je to tlak síl, ktoré vlastnia jadrové a iné, celkovo nebezpečné zbrane pre ľudí i pre celú Zem. Minulý rok bol najteplejší v dejinách, more sa dvíha, takmer polovica Zeme je už v stave nebezpečného zamorenia, ale ľudia sa správajú celkovo ako jeden sebecký, nasprostastý  a povýšenecký živočíšny druh, ktorý sám seba nadnesene označuje ako „homo sapiens“. V čom sme až takí „ľudia múdri“? Keď už nevieme zvrátiť tie šialenstvá, čo sa dejú na Zemi, snažme sa aspoň správne a vedome žiť v tomto našom útulnom Slovensku. Správajme sa aspoň tu úctivo k Zemi, k prírode, ale aj k ľudským bytostiam. Zastavme na chvíľu hádky a povrchné blogy a buďme vedomí, v duchu, v úcte. A potom začnime rozprávať so svojimi nepriateľmi, bez nadávok. A zrazu zistíme, že to nemusia byť nepriatelia.  A potom, ak sa na to cítime, oslovme Ukrajincov a Rusov  – oslovme ich a tiež s nimi hovorme úctivo a bez urážok. Vnímajme, že sa to dá. Slováci a Česi sú podstatne rozdielnejšie povahy, ako Rusi a Ukrajinci. A predsa, napriek určitým tlakom a nedorozumeniam, sa k sebe správame dosť úctivo. Skúsme to z tejto strany, píšme si s nimi, skúsme ich pochopiť a potom nabádať k tomu, aby aj oni seba chápali, aj keď to už teraz majú podstatne ťažšie, lebo tam je vojna bratovražedná.

Niektorí hovoria, že Slovensko je západná kultúra a iní hovoria, že sme Slovania, ako Rusi a Ukrajinci a sme východná kultúra. Ako to vidíš ty?

Východ je z nášho pohľadu na východ od Slovenska a západ je na západ od Slovenska. A teda my nie sme ani východ, ani západ. Pozrite sa na Slnko a presvedčme sa, či je to tak, či naozaj vychádza na východe a zapadá na západe. Pozorujem to každý deň. Sme na tom správnom mieste a uvažujme, ako sa správne chovať. To je najviac, čo môžeme urobiť pre seba, pre naše potomstvo a pre Matku Zem. Strom, ktorý sa príliš nakláňa na východ, padne na východ, strom, ktorý sa príliš nakláňa na západ, padne na západ. Buďme strom, ktorý rastie priamo hore, nad svojimi koreňmi.

foto: -LM-

Podobné články:

20.1.15 OBSE: Autobus v skutočnosti zmasakrovali ukrajinské jednotky. ČO VŠETKO JE EŠTE INAK?

NIE SME CHARLIE, ale ctíme si slobodu slova. S čím sa zrazili islamisti?

Sklad načo? Sklad NATO a 20 pracovných miest  

Priznania ekonomického zabijáka

31.5.11 Žiarislav: Slobode sa treba učiť, nenamotať sa na slaboduchosti.  SLOVENSKO MÁ KOREŇ „SLOVEN“ rozhovor TU

1.7.2009 INDIÁNI OPäŤ NA VOJNOVOM CHODNÍKU (časovka o dianí v Peru) článok

 

 hlavná strana