časopis na obrodu rodnej kultúry, prírodného života a duchovna

hlavná strana

 

Dubňové Dni prírodného života boli činorodé

Prebrali sme postup zvaný USADENIE 

20.4.15

Na koncotýždňovke "Dni prírodného života" sa zišla činorodá spoločnosť. Tri štvrtiny účasníkov malo záujem o usadenie a tak sme prispôsobili priebeh stretnutia tomuto cieľu. Ťahanie dreva s kobylou Jarkou  vyťažilo na celú sobotu Vlastimila. Vlasto sem šiel zo vzdialenejšej usadlosti s kobylkou, ktorá sa pri vláčení dreva hore brehom statočne zapotila Pred viacerými rokmi sa Vlasto s manželkou Evkou vrátili z Británie, kde pracovali na gazdovstve. Počas troch rokov cielene zarobené peniaze dali do pozemku s domom.

Človek a kôň - tisíce rokov staré skúsenosti

S pomocou rodiny starú drevenicu z trámov, ktoré už podliehali skaze zhodili a na jej mieste postavili dreveničku novú, zateplenú. Na dvore majú dve jazierka, stádočko kozí a oviec a ťažného koňa, ktorý si zarobí nielen na seba. Chlapec práve dorástol do školského veku a dcérka ešte pije materské mlieko. Prišiel aj Zoran z neďalekej dediny, ktorý tiež začal gazdovať a doma sa mu na jeseň narodil syn Zoran. Účastníci z miest, zatiaľ bez pozemkov, pomáhali pri lúpaní kôry a okliesňnovaní dreva. V nedeľu sme si spravili čas na spoznávanie gavzdovských prvkov od pravekých plotov až po stavby uskutočnené s pomocou novších prvkov. Prebrali sme mnoho vecí, s ktorými sa novousadlík môže stretnúť. Ako si vybrať pozemok, ako vychádzať so starousadlíkmi, ako sa zabezpečiť v núdzi, ako pripravovať zdar... Na naše stanovisko zavítal aj starosta novohradskej obce Ľuborec, ktorí porozprával o možnostiach usadenia vo svojej obci a okolitej oblasti Novohradu. Ponúkol záujemcom o usadenie pomocnú ruku a odpovedal na otázky týkajúce sa praktických vecí, s ktorými sa záujemca o usadenie môže stretnúť.

Na Dňoch prírodného života predstavil  Žiarislav možný postup nazvaný „Usadenie“, ktorý by uľahčil ľuďom z Rodného kruhu  a ďalším prírodne cítiacim a mysliacim priateľom nájsť si vhodný pozemok. Postup zvaný „Usadenie“ sme  čulo privítali a prebrali sme základné kroky. Pôvodný plán týkajúci sa hlavne usadzovania na opustených samotách Malohontu sme rozšírili na celé Slovensko.

V sobotu sa v hosťovskej chatke hralo na bubne, píšťale, husliach a gitare s bujnými spevmi do hlbokej noci. V nedeľu sa z chovu pobrala prvá tohtoročná kozička do malohontského gazdovstva a strážna čuvačka Čuva porodila šesť krásnych šteniatok.

Zapaľovanie ohňa vedomeckým spôsobom vysvetlil a ukázal Michal, ktorý sa práve vrátil z Dánska. Zdá sa, že mnohí životaschopní Sloveni to so spojením sa s rodnou krajinou myslia vážne. 

Vyrástla nová drevenička - na rodinnom gazdovstve

Novolazníci a novolaznícke deti

Stajnička, senník a jazierko so pstruhmi

Niektoré rybky sa červenajú

Odrazy skutočného života

 

A či si dobrô, a či zlô?

novodrevné PKO

Spoza humna chalúpka šumná

- RC-

 

Podobné články:

 

 hlavná strana