Gazdovská hlavná  |   ponuky  |   oznamy  |  gazdovia a výrobcovia  |  hudobníci a iní umelci  |  ved hlavná

 

GAZDOVIA A VÝROBCOVIA

       

ŽIARISLAV - Gazdovstvo na Medzi

žije   na lesnej samote v stoličných vrchoch.  Dvanásť rokov vyrába, niekedy s pomocou občasných učeníkov, novodrevné píšťaly koncovky, pomerné dvojačky i nepomerné (jeho vynález sa medzičasom ujal) a založil tradíciu novodrevnej výzdoby. Na tieto ladené nástroje aj učí hrať. V Dielni Na Medzi nárazovo vyrába slovanské bubny-doby.  Kedysi vyrábal i luky a šípy (dnes občas). 

Vyšľachtil odolné, prírodne sfarbené a rohaté, slušne dojace  "vrchárske kozy" (kamzičieho vzhľadu), z ktorých mlieka  vyrába jemne zrejúci kozí syr (i nakladaný) a kozlence dodáva do iných prírodných chovov. V sade udržiava miestne vysokokmenné jablone. Vo voľnom chove v malom chová tiež kone, valašské ovce a slovenské čuvače, gazduje na prírodne pestrých, čiastočne zarastených lesopasienkoch. Každý rok usporadúva Dvory prírodných remesiel. Zostavil námet Gazdovskej obrody. 

Ponúkame:

KOZY, Capy a SYRY- PONUKA 2016

O SLOVENSKEJ VRCHÁRSKEJ VESELEJ KOZE A O JEJ BIELOM ZLATE

Gazdovský rozhovor so Žiarislavom o slovenskej lazníckej koze

TEKVICE 

Spojenie: Vyd. Diva 0907 740 868

DOBRODEJ  

umelecký kováč z Nitry. Vyrába nože, funkčné valašky, píšťaly s novodrevnou výzdobou i fujary. Rukoväte nožov sú často drevené, vylievané cínom, niekedy kostené i z parohoviny.

Spojenie: 0908 815 773

 KOVLAD Nitra - Umelecké kováčstvo a remeselnné spracovanie kovov

 www.kovladnitra.sk

 

 

PÚTIBOR BREDY

žije na Honte na  Hrušovskom laze. Stavia a opravuje tradičné slovenské drevenice, slamené a trstené strechy, robí kozí syr

Spojenie: 0904 678 764

 

 

VELESLAV  - študuje etnografiu na VŠ v Nitre, žije v dedinke Želovce, kde gajdovaním posilňuje miestny folklórny súbor. Vyrába píšťaly a fujary, ktoré zdobí novodrevným spôsobom.

Spojenie: 0908 927593

 

LESANA - Žije v podpolianskom Kriváni. Kreslí portréty a vyrába umelecky zdobené, často novodrevné  úžitkové predmety (vankúše, šité bábiky...)

Spojenie: 

0915 20 26 98

lesana@lesana.eu

http://www.lesana.eu/

LUKÁŠ JANOŠKA

Býva v dedine Pohorelá, chová kozy a ovce, ale čím je naozaj výnimočný tento byvalý učiteľ a viacnásobný víťaz Slovenska v ručnom kosení trávy
je ručné kosenie trávy a aj to, že to vie ukázať, vysvetliť, naučiť a to nielen kosenie, ale aj prípravu kosy a porozprávať o tom, jak sa to kedysi robilo jedna radosť.


Spojenie:  0915 242 415

 

ĽUDMILA

v Trenčíne šije novodrevné odevy, teda odevy pre bežné nosenie, ktoré sú inšpirované, alebo šité v nadväznosti na pôvodnú krojovú kultúru. Často vyšíva novodrevné výšivky na farbené, niekedy i batikované látky, občasne i maľovanie a našívanie (aplikácie). Najčastejšie šije košele i nohavice (gety i hološňový strih), ženské šaty, ale i náplecné tašky a iné veci.  

galeria výrobkov TU

Spojenie: 0915 782 041

www.novodrevo.rucnapraca.sk 

 

SVÄTOSLAV a JASNA 

žijú na Zaježovských lazoch. Vyrábajú kravský i kozí (a miešaný) syr. Jasna sa zaoberá domácimi pôrodmi. Robo v minulom roku opäť vydal svoj trinásťmesačný kalendár. Stavia kamenné pece.

Spojenie: 0908 105 201

http://vsieti.sk/

MOJTECH

 Žije na myjavskej kopanici  Turá Lúka. Chová kozy a vyrába syr, okrem toho prírodne včelárčí a keď sa urodí, má nadbytok medu. Vyrába tiež slivkový lekvár a sliepky mu znášajú vajíčka.

 Spojenie: 0949 207 533,  marian.both@gmail.com

JOŽO FIŠER
Hrušovské lazy
vyrába slovenské píštaly koncovky a dvojačky, 
spolu so svojou ženou hotujú vrecúška s liečivými bylinkami

Spojenie: 0918 329 589

RANČ BôRA

MILANA A PETER - Podhorie (pri Banskej Štiavnici)
Chová hucúlske kone, na predaj žriebätá
chová aj kravy na syr
Spolu so svojimi deťmi jazdia na koňoch a robia dedinskú turistiku aj pre začiatočných jazdcov

Spojenie:  0944 121 766

rancbora.wbl.sk

MAREK GONDA

posledné roky žije v Brne, kde vyštudoval botaniku, čoskoro sa bude sťahovať do dedinky Komňa do Bielych Karpát na moravskej strane. Vyrába fujary, koncovky, dvojačky a didgeridoo, ale tiež vyrába vlastné pentatonické píšťaly, podobné africkým. Usporadúva kurzy hry na koncovky, fujary a ďalšie nástroje. Okrem nástrojov, ktoré vyrába hrá aj na gajdy, je členom skupiny Bezobratři (www.bezobratri.naproti.cz).

spojenie: +420 608 204 842

holerad@seznam.cz     www.fujarka.cz 

MIROSLAV EŠNER

Žije v Prahe a na Skalke u Doks, kde si postavil slamený domček a kde tvorí v súlade s prírodou.  Vyrába aj opravuje koncovky a fujary. Prevádzkuje aj masážné a relaxační Centru Třezalka.

spojenie: +420 604 294 047, +420 605 906 630

www.koncovky.cz, www.trezalka.cz, info@trezalka.cz info@trezalka.cz 

 

NA HÁJI - Milena, Marcela a Miroslav

žijú v dedine Devičany, patria ešte do Hontu, ich hospodárstvo sa nachádza sa na juhozápadom úpätí Štiavnickych vrchov. V dvoj-rodinnej farme sa venujemú ekologickému pestovaniu ovocia a zeleniny, chovu oviec a včelám. Miroslav sa stará o včely a o ovce - chovajú valašky, romanovské a ich krížence. Milena a Marcela o zeleninu a liečivé rastliny a spolu o všetko ostatné. Májú v pláne vyrábať a predávať sušené ovocie a zeleninu. Ponúkajú sezónne produkty na predaj alebo na výmenu. Sú registrovaní v ekologickom poľnohorpodárstve.

spojenie: www.nahaji.sk 

VLADIMÍR – MIEROSLAV

vymýšľa i stavia domy zo slamy a hliny, okrúhle i uhlové, s trstinovými alebo slamenými strechami, nízko-nákladové a eko, bez plastu,betónu a železa, doteraz 8. Býva v českej Skalke u Doks v slamohlinenej chyžke na rodovom statku Vladimírov Krásny sad. Žije spokojne s dvoma kobylami, kocúrom, štyrmi kozami a jedným capom. Vyskytuje sa raz do mesiaca na slovensku, kde napráva kosti, vnútornosti, i neblahodárne prúdenie živy.- hadej sily. Učí tiež bytosti Vidomosti (po starom: meditácii). Ponúka spočinutie bytostiam unaveným umelým svetom.

Rada od Vlada TU - alebo rady a vynálezy pre gazdov

spojenie: www.vladoblas.estranky.cz 

SAD LIVIA

Ekologický Sad Livia v Kolíňanoch funguje od roku 1997. Vysadili sme v ňom
prevažne jablká, doplnkovo hrušky, hrozno, moruše a v malom všetko ostatné
ovocie, orechy a jedlé gaštany, ktoré strieda menšie množstvo zmiešaného
lesa. Ovocie predávame od augusta priamo zo skladu až do marca. Sad je
rodinnou farmou, teda nie je to typický príklad firmy. Do práce je celoročne
zapojená práve rodina a sezónne aj priatelia a brigádnici. Snažíme sa tu o
sebestačné gazdovstvo, v súlade s prírodnými zákonmi, bez používania
akýchkoľvek chemikálií. Začínali sme na holej roli a po rokoch vysádzania, zalievania a čakania, sa z púšte, kde sa pestovala monokultúrne kukurica a iné plodiny, stáva ovocný prales. A to je našim cieľom. Premienať nemožné na možné.... Žiť na Zemi, so Zemou, zo Zeme a pre Zem.
Dať jej šancu opäť dýchať, aby mohli dýchať naše deti.
Radi poradíme pri zakladáni sebestačného gazdovstva, pri zakladaní sadu.

SPOJENIE: mejl: sadlivia@gmail.com
web: www.sadlivia.sk (čaká na spustenie)
tel.: 0907 222 236 - Ivana
adresa: Ekologický Sad Lívia, Pri rybníku, 951 78 Kolíňany

 

HROM remeselník, spisovateľ, filmár

Vyrába doby-bubny, hrkálky

Ručne vydlabáva kmeňe a driape kože. Na telo dobov používa hocaké súce drevo z vývratov, bútľavín a odrezkov. Vydlabané drevo aspoň rok schne a dozrieva. Blany poskytujú zväčša pohodené kože zo strelených zverov. Najmä vysoká poľovná zver. Možnosť výberu z väčšieho množstva dobov priamo z dielni v Pezinku.

SPOJENIE: 0908 589 229

Gazdovská hlavná  |   ponuky  |   oznamy  |  gazdovia a výrobcovia  |  hudobníci a iní umelci  |  ved hlavná